Sentencje na pomnik

Sentencje na pomnik mogą przybierać różne formy. Stanowią dopełnienie całości nagrobka, przykuwając uwagę zarówno treścią, jak i kształtem czcionki, wielkością, kolorem liter. Pomnik bliskiej osoby, jako miejsce kultu, odgrywa szczególną rolę w naszym życiu.

Zachowuje pamięć o zmarłym, przywołuje wspomnienia, pozwala lepiej poradzić sobie z odejściem członka rodziny lub przyjaciela. Co więcej, dużo mówi o samym zmarłym – jego życiu, doświadczeniach, pasjach. Wiele osób umieszcza sentencje na pomniku, a dobór treści i jej formy dopasowuje do charakteru nagrobka oraz własnych preferencji estetycznych.

Pomniki VEGA sentencje nagrobkowe

Pomniki VEGA sentencje nagrobkowe

Nasza firma oferuje doskonałej jakości nagrobki, wykonane z najwyższej jakości materiałów. Nowoczesne pomniki VEGA są odporne na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, takich jak mróz, deszcz czy promieniowanie UV. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologii produkcji mamy do zaoferowania unikalne pomniki, wyróżniające się precyzją wykonania, znakomitym wzornictwem oraz funkcjonalnością. Każdy element naszych nagrobków jest dograny w najmniejszym szczególe, a dopełnieniem całości jest odpowiednio dobrana sentencja.

Oferujemy wybór pomiędzy luksusowymi nagrobkami podwójnymi, pojedynczymi oraz pojedynczymi powiększonymi. Wykwintna czcionka, którą używamy do umieszczania sentencji na pomniku na płycie nagrobnej, nie tylko prezentuje się wyśmienicie, ale również wykazuje odporność na niepomyślne czynniki atmosferyczne.

Epitafia - sentencje na nagrobek

Warto w tym miejscu wspomnieć, że piękne i inspirujące sentencje na grób stosowane były już wiele wieków temu. Epitafium, z greckiego „epi-taphios”, czyli „nad grobem”, to napis upamiętniający zmarłą osobę.

Pierwsze epitafia stosowano w starożytnych Atenach w V wieku p.n.e. Były to krótkie utwory sławiące zmarłych, którzy za życia przysłużyli się greckiej społeczności.

Jednym z najbardziej znanych epitafiów był ten umieszczony na mogile Leonidasa i jego wojsk pod Termopilami:

„Przechodniu, powiedz Sparcie: tu leżym jej syny Prawom jej do ostatniej posłuszni godziny”.

Sentencje na nagrobkach mogą mieć charakter podniosły i poważny, dopełniony portretem zmarłego (na przykład jego zdjęciem). Mogą być religijne, poetyckie albo świeckie (przykładem są fragmenty psalmów, wierszy, pieśni). Najważniejsze, aby napis na pomniku był właściwie dopasowany, gdyż stanowi ozdobę nagrobka i będzie widoczny przez lata.

Epitafia - sentencje na nagrobek

Krótkie sentencje na pomnik

Krótkie sentencje na pomnik

Najpopularniejsze krótkie sentencje religijne, umieszczane na grobach zmarłych, to „Spoczywaj w pokoju”, „Bóg tak chciał”, „Jezu, ufam Tobie”, „Ave Maria”, „Pokój jego duszy”.

Na płycie nagrobnej można również zastosować piękny napis o świeckim charakterze: „Na zawsze w naszych sercach”, „Pamięć pozostała”, „Non Omnis Moriar”, „Na zawsze w mej/naszej pamięci”, „Żyjesz w naszych sercach”, „Miłość silniejsza jest od śmierci”.

Szczególne sentencje pojawiają się na pomnikach osób zmarłych nagle, nierzadko w tragicznych okolicznościach. Są to m.in.: „Odszedłeś tak nagle”, „Odszedłeś tak niespodziewanie, nie było czasu na pożegnanie”, „Zginął tragicznie”, „Wyrwany z życia, lecz nie z serc naszych”,

Sentencje - napis na płycie pomnika

Napisy wykonywane przez naszą firmę są nanoszone na płytę pomnika z niezwykłą starannością i przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii, tak aby były idealnym uzupełnieniem wzoru nagrobka.

Czcionka powinna być na tyle duża i czytelna, aby mogły ją odczytać również starsze osoby. Elegancka inskrypcja nagrobna, poza użytkowością, posiada walory estetyczne. Długość sentencji może być różna – w zależności od preferencji zamawiającego.

Co umieścić na nagrobku?

Cytaty z Pisma Świętego, sentencje łacińskie, fragmenty utworów literackich, złote myśli, autorskie epitafium przygotowane przez rodzinę, czy też autoepitafium (pisane za życia osoby), to tylko niektóre z możliwości.

Jeśli mają Państwo wątpliwości, chętnie pomożemy w doborze odpowiedniego napisu na nagrobku.

Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą firmy VEGA.

 

Sentencja na pomniku jako idealne dopełnienie całości.

Pomnik jest wyrazem pamięci, który ma przetrwać przez pokolenia. Kiedy mówimy o pomniku, nie możemy zapomnieć o jednym z najważniejszych jego elementów - sentencji na pomniku. Jest to napis, który w skondensowanej formie oddaje przekaz, hołd lub po prostu pamięć o osobie, której nagrobek ten upamiętnia.

Różne sentencje na pomnik mają różne cele i znaczenia. Mogą wyrażać smutek, pamięć, miłość, szacunek, a nawet nadzieję. Niektóre sentencje na pomnik mogą być cytatami z literatury, wierszy, Biblii, albo indywidualnie dobranymi słowami przez bliskie osoby zmarłego. Te napisy są często wykute w kamieniu, aby przetrwały próbę czasu, stanowiąc dopełnienie całości pomnika i przypomnienie o zmarłym dla przyszłych pokoleń.

Często spotykane są krótkie sentencje na pomnik, które mimo swojej zwięzłości, niosą za sobą ogromne emocje i znaczenia. Krótkie sentencje na pomnik potrafią skupić się na najważniejszym - na tym, co najbardziej chcemy zapamiętać o danej osobie. W jednym, dwóch zdaniach potrafią zawrzeć esencję osobowości zmarłego lub wyrazić głęboką tęsknotę i miłość tych, którzy go pozostawili.

W przypadku sentencji na nagrobek, ich rola jest nieco inna. Są one często bardziej formalne, mają za zadanie podać informacje o zmarłym, takie jak daty urodzenia i śmierci, a także okoliczności związane z jego życiem. Mogą także zawierać sentencje na grób, które są wyrazem uczuć tych, którzy pozostali.

Sentencje nagrobkowe są nieodłącznym elementem każdego pomnika. Przekazują one emocje, wspomnienia i uczucia związane z zmarłym, stanowiąc trwały ślad jego obecności w świecie.

Z kolei sentencje, które stanowią napis na płycie pomnika, są zwykle najbardziej widocznymi i centralnymi elementami nagrobka. Stanowią one punkt skupienia dla tych, którzy odwiedzają grób, i przypominają o ważności pamięci o zmarłych.

Podsumowując, sentencja na pomniku jest nieodłącznym elementem upamiętnienia zmarłego. Może mieć różne formy - od sentencji na nagrobek, przez sentencje na grób, po sentencje nagrobkowe czy napis na płycie pomnika. Bez względu na jej formę, zawsze jest wyrazem pamięci, szacunku i uczuć tych, którzy pozostali.