Decydując się na nowoczesny nagrobek wykonany z naturalnego surowca jakim jest granit, warto pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji, dzięki której nagrobek zachowa doskonały wygląd przez lata. Płyta nagrobna narażona jest na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć, woda, promieniowanie UV, mróz czy uszkodzenia mechaniczne. Z biegiem czasu na pomniku mogą pojawić się nieestetyczne plamy i zabrudzenia, na przykład po rozlanym wosku. Zastygła parafina nie wygląda najlepiej, dlatego warto na bieżąco rozprawiać się z wszelkimi zanieczyszczeniami. Jak skutecznie usunąć wosk nie niszcząc powierzchni nagrobka? Czego unikać? Zachęcamy do lektury!

Jak usunąć wosk z pomnika?

Jak usunąć wosk z pomnika?

Najważniejsze, aby usuwając zabrudzenie nie porysować granitu, dlatego należy zrezygnować ze stosowania preparatów posiadających w składzie ostre drobinki ścierne. Ponadto nie należy używać szczotek z twardym włosiem ani innych ostrych narzędzi, które mogłyby zarysować powierzchnię pomnika trwale go niszcząc.

Ostrożnie trzeba obchodzić się również z preparatami chemicznymi. Nieodpowiednio dobrane mogą zmatowić albo odbarwić kamień.

Gorąca woda i drewno

Zatem szukając sprawdzonego sposobu na usunięcie wosku z nagrobka granitowego w pierwszej kolejności można sięgnąć po drewnianą szpatułkę i ostrożnie zeskrobać parafinę. Jeśli wosk jest mocno zaschnięty należy najpierw polać go gorącą wodą, chwilę odczekać aż zmięknie, a następnie przy pomocy drewnianej łyżki (na przykład kuchennej) usunąć zabrudzenie. W upalny, letni dzień sprawa będzie prostsza, ponieważ wosk ma postać półpłynną, więc łatwiej i szybciej można się go pozbyć.

Ocet, cytryna, proszek do prania

Zdarza się jednak, że po usuniętym zabrudzeniu z wosku na powierzchni granitu wciąż widać nieestetyczne ślady. Można je wyczyścić stosując wodę z odrobiną octu, soku z cytryny, proszku do prania lub płynu do naczyń. Jeśli to nie pomoże, najlepiej będzie sięgnąć po preparat przeznaczony do czyszczenia nagrobków granitowych. Znajdziemy je w wielu sklepach i marketach budowlanych.

Chlorek metylenu

Parafinę, stearynę oraz inne plamy i zabrudzenia można usunąć przy użyciu chlorku metylenu. Należy jednak pamiętać, że jest to substancja mocno drażniąca, dlatego trzeba się z nią obchodzić bardzo ostrożnie. Przed rozpoczęciem czyszczenia powinniśmy ubrać rękawiczki ochronne, a po usunięciu plamy wskazane jest przemycie pomnika wodą.

Konserwacja pomnika z granitu

Gdy już pozbyliśmy się wosku z płyty nagrobnej możemy wypolerować pomnik specjalnym preparatem do pielęgnacji granitu. Produkty tego rodzaju zawierają substancje nabłyszczające, dzięki którym nagrobek będzie wyglądał jak nowy – bez plam, zacieków czy smug.

KONTAKT

Konserwacja pomnika z granitu

Kilka praktycznych wskazówek

Kilka praktycznych wskazówek jak czyścić ekskluzywne nagrobki.

  • do czyszczenia granitowego pomnika użyj miękkiej szmatki lub gąbki; unikaj natomiast twardych szczotek oraz ostrych metalowych narzędzi
  • stosuj impregnaty do powierzchni z granitu - w ten sposób zabezpieczysz pomnik przed ewentualnymi zabrudzeniami, a te, które powstaną łatwiej będzie usunąć pozostawiając nagrobek czysty i elegancki
  • zanim sięgniesz po detergenty chemiczne, spróbuj usunąć wosk lub inne zanieczyszczenia stosując bardziej naturalne metody (wspomnianą gorącą wodę i sok z cytryny albo roztwór wody z sodą oczyszczoną)

Regularne czyszczenie pomnika granitowego sprawi, że dłużej zachowa on nieskazitelny wygląd. W przypadku pytań związanych z pielęgnacją nagrobków nasi specjaliści pozostają do Waszej dyspozycji.